Urlop „tacierzyński” trwający 2 miesiące - nowe rozwiązanie dla świeżo upieczonych rodziców

By in ,
813
Urlop „tacierzyński” trwający 2 miesiące - nowe rozwiązanie dla świeżo upieczonych rodziców

Z urlopu tacierzyńskiego z roku na rok korzysta coraz więcej świeżo upieczonych tatusiów. Panowie chcą spędzać czas z rodziną. Odciążyć swoje partnerki po porodzie i (po prostu) doświadczać ojcostwa. Już za kilka miesięcy każdy młody tata będzie mógł skorzystać urlopu trwającego aż dwa miesiące!

Sprawdź szczegóły:

Jednakowy czas urlopu tacierzyńskiego w całej UE

O tym, że zachowanie „Work-life Balance” powinno stanowić podstawę funkcjonowania każdego pracującego człowieka wie coraz więcej osób. Pracowanie do późnych godzin nocnych, praca w weekendy w niektórych miejscach pracy staje się wręcz zabroniona. Spędzając większość czasu w pracy umykają nam najważniejsze momenty związane choćby z rozwojem naszych dzieci, tracimy więź z naszym partnerem, nie możemy spełniać swoich pasji.

Aby zachować wspomniany powyżej Work-life Balance Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej w czerwcu tego roku zatwierdziły dyrektywę o właśnie takiej nazwie. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej  2019/1158, bo tak brzmi jej pełna nazwa, wprowadza regulacje upoważniające młodych ojców do odbycia dodatkowego urlopu tacierzyńskiego trwającego aż 2 miesiące! Dzięki temu panowie będą mieli realną możliwość uczestniczenia w wychowywaniu dzieci. Będą mogli także odciążyć młode mamy w codziennych czynnościach związanych z opieką nad maluszkiem.

Powyższe zmiany wprowadzone zostaną w każdym kraju członkowskim UE. Również w Polsce.

Jak wygląda kwestia urlopu tacierzyńskiego obecnie?

Aktualnie kwestia urlopów dla świeżo upieczonych ojców jest dość zawiła. Panom przysługują 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Jest to termin regulowany w kodeksie pracy. Dotyczy tylko panów i jest niezależny od wykorzystanego przez partnerkę urlopu macierzyńskiego. Co do zasady z urlopu ojcowskiego mogą skorzystać panowie zatrudnieni na umowę o pracę.

Oprócz tego panowie mogą skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, jednak jest on zależny od tego w jakiej części urlop macierzyński wykorzystała matka dziecka. Taki urlop musi zostać „podzielony” pomiędzy rodziców, bądź wykorzystany w pełni przez młodą mamę. W pełnym wymiarze urlop macierzyński trwa 20 tygodni, jednak matka dziecka musi obowiązkowo skorzystać z 14 tygodni urlopu. Po tym czasie do rodziców należy decyzja czy kolejnych 6 tygodni urlopu będzie przysługiwało mamie, czy tacie.

W szczególnych sytuacjach wskazany wyżej czternastotygodniowy okres obowiązkowego urlopu dla młodej mamy można skrócić do ośmiu tygodni.

W czasie urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego rodzic wykorzystujący urlop otrzymuje zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nie jest jeszcze wiadome jak zostanie rozwiązana kwestia dodatkowych dwóch miesięcy dla młodych ojców. Nie wiemy czy zostaną one dodane do okresu trwania urlopu ojcowskiego, czy macierzyńskiego. O decyzjach rządzących będziemy informować na bieżąco.

Wiadomo, że regulacje będą musiały wejść w życie w każdym kraju członkowskim do sierpnia 2022 roku.

 Uważamy, że to świetne rozwiązanie. Pierwsze tygodnie zaraz po przyjściu maluszka na świat to wyjątkowy okres. Warto żeby obydwoje rodzice mieli możliwość cieszyć się tym czasem i obserwować jak szybko maleństwo się zmienia. Taki urlop z pewnością wpłynie pozytywnie również na relacje między samymi rodzicami.

Będziemy obserwować prace legislacyjne w tej kwestii z niecierpliwością!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *