Ulga na start

By in , , , , ,
3437
Ulga na start

Kochane przedsiębiorcze mamy,

30 kwietnia 2018 roku weszło sporo zmian dla nowych przedsiębiorców. Wprowadzono działalność nierejestrowaną oraz tzw. ulgę na start. Szczegółowo o obu instytucjach możecie poczytać na stronie ZUS: http://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/ulga-na-start-preferencyjna-podstawa-dzialalnosc-nieewidencjonowana_-jakie-sa-warunki-uprawnienia-i-skutki-/1680068) Dziś chciałabym się skupić na uldze na start. Z pozoru to pozytywna zmiana i korzyść dla początkujących przedsiębiorców. Jednak ulga na start posiada pewien duży i znaczący minus. Znaczący zwłaszcza dla kobiet, które zakładają działalność gospodarczą w czasie ciąży.

Zwolnienie z opłacania składek społecznych.

Nowy przepis daje każdemu przedsiębiorcy, który nie prowadził dotąd działalności gospodarczej (bądź od jej prowadzenia upłynęło 5 lat – 60 miesięcy) zwolnienie z opłacania składek społecznych, czyli :

  • składki emerytalnej,
  • rentowej,
  • wypadkowej.

Przedsiębiorca jest jednak zobowiązany do opłacania składki zdrowotnej (obecnie -319,94 zł miesięcznie).

Korzyść ulgi na start jest wymierna i policzalna…

To  maksymalnie 1283,38 zł oszczędności względem tzw. małego ZUSu. Ulga obowiązuje przez pełne 6 miesięcy. Podkreślę – pełne miesiące. Jeśli założymy działalność gospodarczą drugiego dnia miesiąca, będziemy mogły cieszyć się siedmioma miesiącami bez składek społecznych.

Czy jest się z czego cieszyć?

Zaoszczędzone pieniądze są. 1200 zł to zawsze coś, zwłaszcza, gdy dopiero rozkręcamy biznes. Jednak nie płacenie składki społecznej pociąga za sobą liczne negatywne konsekwencje.

Jakie?

  1. Okres prowadzenia działalności gospodarczej z ulgą nie jest wliczany do stażu pracy dającego prawo do popierania emerytury oraz nie  podwyższy jej wysokości.
  2.  Korzystanie z ulgi na start oznacza dobrowolną rezygnację z opłacania składek chorobowych. Wiążą się z tym konsekwencje wymienione w kolejnych punktach.
  3.  Brak zasiłku chorobowego, jeśli przedsiębiorca się w tym czasie rozchoruje.
  4.  Brak zasiłku opiekuńczego, jeśli w czasie korzystania z ulgi przedsiębiorca będzie opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.
  5. Brak składek wpływających na wysokość zasiłku macierzyńskiego.
  6.  Brak renty inwalidzkiej. Aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie wystarczy, że przedsiębiorca będzie niezdolny do pracy. Musi jeszcze udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy, (zależy on od wieku, w którym stał się niezdolny do pracy) oraz, że jego niezdolność do pracy powstała w tych okresach lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
  7.  Brak prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego), które przysługują z ubezpieczenia wypadkowego.

Ulga to przywilej, a nie obowiązek

I to jest dobra wiadomość dla kobiet, które są w ciąży. Jeśli chcesz mieć pełne ubezpieczenie i dostać zasiłek macierzyński, możesz w dowolnym momencie w ciągu 6 miesięcy obowiązywania ulgi, zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Masz prawo do skorzystania z możliwości opłacania niższych składek, ale to nie jest Twój obowiązek. Nie musisz korzystać z ulgi na start, ani z małego ZUSu.

Niski zasiłek macierzyński

Im więcej składek wpłacimy, tym wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wyższa. Na tej stronie znajdziecie tabelkę, z wyliczeniem wysokości zasiłku w przypadku wpłacania składek o różnej wysokości. Kobiety, które zrezygnują z ulgi na start, ale będą korzystać z preferencyjnego, małego ZUSu i  nie zdecydują się na zwiększenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia – otrzymają zasiłek macierzyński, ale niewielki. Mogą jednak liczyć na podwyżkę świadczenia do wysokości 1 000 zł netto miesięcznie!

Dlaczego do 1000 zł?

Odpowiedź można zawrzeć w jednym słowie – kosiniakowe. Przepisy regulujące świadczenie rodzicielskie, które jest przeznaczone dla kobiet, które urodzą dziecko i nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego np. kobiety bezrobotne, studentki czy pracujące na podstawie umowy o dzieło, zakładają również stosowną dopłatę dla kobiet, które płacą składki, ale otrzymają niższy zasiłek macierzyński niż 1000 zł. Zatem w przypadku, gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy jest niższa niż 1 000 zł (wartość świadczenia rodzicielskiego), kobiety mogą spodziewać się wyrównania do tej kwoty. Należy też pamiętać, że inaczej obliczamy wysokość zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, które podlegają ubezpieczeniu co najmniej 12 miesięcy, inaczej dla ubezpieczonych przez okres powyżej miesiąca, ale mniej niż 12 miesięcy, a jeszcze inaczej jeżeli przed urodzeniem dziecka nie minie nawet miesiąc ubezpieczenia.

Podsumowując

Ulga na start to pozytywny ukłon w stronę przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzić działalność gospodarczą i ponoszą w związku z wejściem na rynek duże koszty. 1200 zł jest wymierną kwota. Być może suma nie jest powalająca, ale jak mówi przysłowie – lepszy rydz, niż nic, prawda? Ulga jednak nie powstała z powietrza. Jest konsekwencją nie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a to już wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, m.in. brakiem zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Kobiety, które będąc w ciąży postanowiły założyć działalność gospodarczą (albo w trakcie pierwszych 6 miesięcy od założenia działalności się o niej dowiedziały) powinny rozważyć opcję rezygnacji z ulgi na start i zacząć opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne w standardowej lub preferencyjnej (mały ZUS) stawce.

Joanna Rułkowska. Żona Tomasza i mama trójki chłopców, prawnik w drodze do uzyskania tytułu doradcy podatkowego, założycielka bloga Prawo mamy, była mama studentka. Lubi dzielić się swoją wiedzą z innymi, współorganizując szkolenia z prawa. Wspiera i motywuje młode mamy, zwłaszcza studentki. Dąży do tego, by za kilka lat otworzyć kancelarię i pracować z przedsiębiorczymi kobietami. Wychowuje dzieci w duchu szkoły Montessori, kocha długie spacery, wędrówki po górach i makrofotografię. Kiedy tylko może piecze ciasteczka i czyta książki Reginy Brett.

Bądź z nami w kontakcie poprzez nasz fanpage na Facebook’u.

Zobacz także jak pracujemy na Instagramie.

Zapisz się na newsletter po dawkę wiedzy i aby otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *