Siedziba firmy w domu a podatek od nieruchomości

By in , ,
3238
Siedziba firmy w domu a podatek od nieruchomości

  W momencie, gdy decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej i siedzibę naszej firmy urządzamy w domu lub mieszkaniu, to możemy rozpatrywać dwa podstawowe scenariusze tej historii. To od tego, który z nich zrealizujemy będzie zależała wysokość należnego do zapłaty podatku od nieruchomości.  

  1. Gdy w naszym domu, który jest jednocześnie siedzibą naszej firmy, wydzielimy określoną przestrzeń i przeznaczymy ją wyłącznie na wykonywanie czynności zawodowych, a więc przykładowo w jednym z pokoi urządzimy biuro, pracownię czy gabinet – to w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445) dojdzie do tzw. zajęcia budynku mieszkalnego lub jego części na prowadzenie działalności gospodarczej. W konsekwencji powstaje obowiązek poinformowania organu podatkowego o tym fakcie. Zadeklarowana przez nas powierzchnia użytkowa domowego biura (gabinetu, warsztatu itp.) zostanie opodatkowana wyższą stawką podatkową. 

Przykład: Za pomieszczenie o powierzchni użytkowej wynoszącej 20m2, które wydzielimy w naszym domu wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, np. na biuro, będziemy płacić w skali roku podatek od nieruchomości w wysokości 462,00 zł (stawka 23,10 zł x 20m2) Natomiast gdyby pomieszczenie to służyło nam w dalszym ciągu również do celów mieszkalnych, płacilibyśmy podatek od nieruchomości w wysokości 15,40 zł (stawka 0,77 zł x 20m2).  Różnica jest znacząca.  W przykładzie wzięto pod uwagę obowiązujące w 2018 r. maksymalne stawki podatku od nieruchomości. 

  1. Pomimo tego trzeba pamiętać, że dom to jednak dom i generalnie służy on do mieszkania (analogicznie jak lokal mieszkalny). Zatem w sytuacji, gdy nie wydzielimy miejsca, w którym będziemy zajmować się wyłącznie działalnością gospodarczą, to wyższy podatek od nieruchomości nam nie grozi. Pokój, który jest naszym biurem i jednocześnie sypialnią lub jadalnią, nie może zostać w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uznany za zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Obojętnie czy pracujemy z laptopem na kolanach na naszej ukochanej kanapie, czy w przy kuchennym stole wykonujemy hybrydowy manicure dla naszej klientki, to jeśli nie robimy tego wszystkiego w ściśle wyznaczonym do tego – i tylko do tego – miejscu, nie ciąży na nas obowiązek płacenia podwyższonego podatku (podwyższonego, bo oczywiście podatek od nieruchomości w ogóle płacimy, ale jak pokazał przykład znacznie niższy). Należy też mieć świadomość, że bez znaczenia pozostaje w takich okolicznościach kwestia rozliczania w kosztach uzyskania przychodu określonej część wydatków mieszkaniowych (czynsz, koszty mediów itp.) na potrzeby podatku dochodowego. Na szczęście organy podatkowe przychylają się już do stanowiska, zgodnie z którym warunkiem możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na czynsz czy media nie jest wyodrębnienie pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. 

Podsumowując, samo zarejestrowanie firmy w domu czy lokalu mieszkalnym nie wpływa automatycznie na podwyższenie podatku od nieruchomości. Zawsze jednak do sprawy należy podejść indywidualnie i ustalić, czy w określonych pomieszczeniach prowadzimy wyłącznie działalność gospodarczą, czy też wykorzystujemy je jednocześnie do celów mieszkalnych. Od tego zależeć będą bowiem nasze rozliczenia podatkowe.   Autorka artykułu gościnnego: Aleksandra Małysz-Pilch – radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez wiele lat zasilała szeregi administracji publicznej i zajmowała się przede wszystkim sprawami podatkowymi i finansowymi. Nie chciała jednak na tym poprzestać. W międzyczasie została więc doradcą podatkowym, a zamiłowanie do słowa pisanego skłoniło ją do rozprawienia się z dylematami procedury administracyjnej i podatkowej. Takim sposobem została doktorem nauk prawnych. Obecnie stawia sobie za cel przekładanie zawiłego języka ustaw na wersję przyjazną dla odbiorcy. Chce pomagać innym poprzez udzielanie zrozumiałych i przejrzystych wyjaśnień oraz wskazówek pozwalających na swobodne poruszanie się w gąszczu przepisów prawa. Strona internetowa: www.malysz-pilch.pl

A z nami bądź w kontakcie poprzez nasz fanpage na Facebook’u. Zobacz także jak pracujemy na Instagramie. Zapisz się na newsletter po dawkę wiedzy i aby otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *