Rewolucji nie będzie? A może jednak ?!

By in
659
Rewolucji nie będzie? A może jednak ?!

Nowe dyrektywy unijne niebawem będą obowiązywały także w Polsce. To oznacza spore zmiany dla polskich rodzin. Ale po kolei.

URLOP DLA OJCÓW W 2019 r.

Pracownik – ojciec ma prawo do urlopu tzw. ojcowskiego, który wynosi 2 tygodni. Prawo do urlopu przysługuje jednak w okresie nie dłuższym niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Aby skorzystać z tego urlopu, pracownik-ojciec musi złożyć pisemny wniosek min. na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem tego urlopu. Jeśli go nie wykorzysta, to urlop taki rodzinie przepada.

W zakresie urlopu rodzicielskiego z kolei nie ma przymusu dzielenia się nim pomiędzy rodzicami, choć taka była idea jego wprowadzenia kilka lat temu. 

A CO OZNACZA NOWA DYREKTYWA?

Dyrektywa unijna przyjęta 13 czerwca 2019 roku dotyczy dążenia do zachowania równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym rodziców i opiekunów dzieci.

Celem tej regulacji ma być rozpowszechnienie urlopów rodzicielskich wśród ojców. Rzecz w tym, aby byli oni bardziej zaangażowani w opiekę nad swoimi dziećmi od razu po ich narodzinach. A tym samym przez całe ich życie. Ma to jednocześnie spowodować zwiększenie uczestnictwa kobiet w rynku pracy oraz częstsze stosowanie elastycznej organizacji pracy dla pracowników-rodziców.

Ojcowie uzyskają indywidualne prawo do czterech miesięcy odpłatnego urlopu rodzicielskiego. To bardzo ważna zmiana! Z powyższych czterech miesięcy, dwa miesiące będą wyłącznie zarezerwowane dla ojców i nie będą podlegać przeniesieniu na drugiego rodzica. Jeśli zatem ojcowie nie zdecydują się wykorzystać tego urlopu, przepadnie on rodzinie i tylko pozostałe dwa miesiące będzie mogła wykorzystać matka.

MEN IN CARE

Na marginesie tego tematu od października 2019 roku nasza fundacja uczestniczy w projekcie „Men in care” / „Mężczyźni i opieka”

W projekcie bierze udział 7 krajów europejskich  i 12 instytucji. Czujemy się zaszczyceni, iż zostaliśmy do niego zaproszeni przez PLinEU. Myślę, że jako matki mamy do niego wiele do dodania. 

Będziemy szukali nowych, ciekawych rozwiązań na włączenie ojców w życie rodzinne. Będziemy również badać, jak opiekuńczość mężczyzn wpływa na życie zawodowe obojga rodziców.

Czy polscy mężczyźni są opiekuńczy? Czy dzielą się pracą i obowiązkami rodzinnymi z matkami? Czy kobiety czują wsparcie mężczyzn w życiu zawodowym i osobisty ? Czym wg Ciebie przejawia się „opiekuńczość” w wydaniu męskim? Ciekawi jesteśmy Twojej opinii – podziel się nią w komentarzu.

Kinga Lalowiczprawnik,CEOprezes Fundacji Prawo dla Mam, która pomaga przedsiębiorczym kobietom przetrwać w gąszczu przepisów prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym (w tym prawie spółek)oraz wszelkich sprawach dotyczących obrotu nieruchomościami. Urodzona szefowa, koordynatorka i organizatorka.Także mama, która wiedząc jak ciężko spełniać się w tylu rolach powołała fundację celem pomagania innym mamom będącym w podobnej sytuacji. Prowadzi fanpage Kinga Lalowicz – Bezpieczny House Flipping.

Bądź z nami w kontakcie poprzez nasz fanpage na Facebook’u.

Zapisz się na newsletter po dawkę wiedzy i aby otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!

Zobacz także jak pracujemy na Instagramie.

One Comment
  1. W roku 2019 ojcu dziecka będącemu pracownikiem przysługują dwa tygodnie płatnego urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 2 lat życia, a nie 12 miesiąca życia. Zmiana ta nastąpiła już kilka lat temu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *