Rewolucja w zasiłkach macierzyńskich?

By in
687
Rewolucja w zasiłkach macierzyńskich?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od dłuższego czasu bacznie przygląda się zasiłkowi macierzyńskiemu, a dokładniej mówiąc temu kto go otrzymuje i z jakiego tytułu. W związku z tym zapowiadane są zmiany w prawie. Jakie? O tym w poniższym artykule.

Jak obecnie wygląda wypłata zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński przysługuje osobom, a przede wszystkim kobietom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie. Ponadto zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe. W praktyce, jeżeli kobieta zajdzie w ciąże i w trakcie niej zostanie np. zatrudniona i objęta ubezpieczeniem chorobowym, po urodzeniu dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. I właśnie w tym zakresie ZUS chce zmienić prawo.

Jakich zmian chce ZUS?

Jak twierdzi ZUS w polskim prawie mamy lukę, która pozwala na zawieranie fikcyjnych umów o pracę czy zatrudnianie się w trakcie ciąży. Wszystko po to, aby otrzymać zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka i tym samym na minimum rok czasu zapewnić sobie stałe źródło dochodu.

W związku z tym ZUS chce „ukrócić” takie działania i przejąć kontrolę nad wypłacaniem zasiłku macierzyńskiego. Pojawiają się głosy, że podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego, zostanie wprowadzony tzw. okres wyczekiwania, np. 30 dniu pracy u jednego pracodawcy. Do czasu osiągnięcia wymagane okresu, wypłacana byłaby kwota 1 000 zł.

Podsumowanie

Czy tak będzie? Na razie musimy poczekać na konkretny projekt i poznać dokładne plany Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednakże musimy się przygotować, że ZUS o wprowadzenie takich zmian, na pewno będzie zabiegać. A to oznacza, że kobiety ciężarne być może nie będą mogły podjąć zatrudnienia w trakcie ciąży.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *