Mamo, Tato, jadę na wakacje!

By in
355
Mamo, Tato, jadę na wakacje!

Czas wakacji, to również czas wyjazdów. Nie zawsze muszą to być rodzinne wojaże, lecz być może dzieci pragną pojechać same do przyjaciół albo rodzice chcą by dzieci same pojechały do babci. Czy taka opcja jest zgodna z literą prawa?

Na początek zachęcam, by zerknąć do wpisu pod poniższym linkiem: https://prawodlamam.pl/kevin-sam-w-domu-czyli-o-tym-kiedy-dziecko-moze-samo-zostac-w-domu, gdzie pisałam o pozostawianiu dziecka samego w domu, czyli de facto bez opieki oraz o kwestii samodzielnego poruszania się po drodze przez dziecko.

Jeśli chodzi o wiek, od którego można dziecko „wypuścić w świat”, znów spotykamy sytuację, która nie jest jednoznacznie uregulowana przepisami prawa. Będzie to zatem kolejny wpis, w którym z trudem znaleźć będzie konkretną odpowiedź na pytanie ? Brak tej jasności oznacza, że ciężar decyzji spoczywa na rodzicach, ich rozeznaniu, zależy od indywidulanej sytuacji, ale też od… wewnętrznych regulaminów firm transportowych, które niejako narzucają własny próg wiekowy.

Podróż samolotem

Wydaje się być najbezpieczniejszą formą. Istnieje możliwość by dziecko udało się w podróż samolotem bez swoich rodziców i każda linia lotnicza przewiduje na taką okoliczność wewnętrzne reguły, w tym dodatkowe opłaty za specjalną usługę opieki nad dzieckiem. Dla przykładu Lufthansa: https://www.lufthansa.com/pl/pl/dzieci-podrozujace-same .

Podróż autobusem

Tutaj informacji również należy szukać w regulaminie konkretnego przewoźnika. Najczęściej jako granicę wymienia się wiek 12 albo 15 lat.

Dla przykładu przytaczam fragment regulaminu firmy FlixBus:

11.2 Dzieci i osoby małoletnie poniżej 10 roku życia mogą być przewożone na trasach krajowych i międzynarodowych wyłącznie, jeśli podczas podróży towarzyszy im osoba dorosła.

11.3 Dzieci i osoby małoletnie w wieku od 10 do 14 lat mogą podróżować bez opiekuna tylko, jeśli ich opiekun prawny pisemnie potwierdzi w procesie rezerwacji, że osoba małoletnia jest zdolna do odbycia takiej podróży i może ją odbyć samodzielnie i bez opieki. Firma FlixMobility, spółki Flix i ich firmy partnerskie nie przejmują obowiązku nadzoru nad osobą małoletnią. Dzieci nie mogą podróżować samodzielnie w przypadku połączeń nocnych oraz zakładających przekroczenie granicy kraju. Ponadto dzieci nie mogą samodzielnie podróżować na trasach z przesiadkami.

11.4 Młodzież od 15 roku życia może podróżować samodzielnie. W przypadku połączeń międzynarodowych opiekunowie muszą się upewnić, że nastolatkowie mają przy sobie wszystkie dokumenty i dowody tożsamości, które są niezbędne do przekroczenia granicy”.

Podróż pociągiem

W regulaminie PKP brak jest jakiegokolwiek zapisu, który odnosiłby się do samodzielnej podróży osoby małoletniej pozostawiając zatem dowolność i decyzyjność rodzicom.

Przed wysłaniem dziecka w samodzielną podróż, czy też przed wyrażeniem zgody na nią, należy zapoznać się szczegółowo z regulaminem danego przewoźnika, a także przeanalizować sytuację pod kątem poziomu samodzielności i odpowiedzialności własnego dziecka, oceny jego umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach, a także oceny poziomu bezpieczeństwa takiej wyprawy. Pamiętajmy, iż podróż nie zawsze może okazać się spokojna, a już samo dopuszczenie do groźnej sytuacji może wypełnić znamiona wykroczenia z art. 106 Kodeksu Wykroczeń (omówionego we wspomnianym na wstępie wpisie na blogu) lub przestępstwa porzucenia dziecka z art. 210 Kodeksu Karnego. To ostatnie brzmi groźnie  i wydawać się może „na wyrost”, ale cytując wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2001 r. V KKN 94/99 : „Do istoty “porzucenia” należy więc pozostawienie osoby, nad którą miała być roztoczona opieka, własnemu losowi, przy czym chodzi tu nie tylko o zaniechanie sprawowania opieki nad osobą małoletnią lub nieporadną, lecz także o uniemożliwienie takiej osobie udzielenia natychmiastowego wsparcia”.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, rozwija się we własnym tempie i we własnym tempie nabiera gotowości do nowych wyzwań. Co dla jednych jest frajdą, to dla innych może okazać się gigantycznym stresem.

Anna Marcinek

Prawnik, absolwentka Szkoły Prawa Francuskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawo karne skarbowe i gospodarcze, a także Prawo medyczne i bioetyka. Interesuje się tematyką praw pacjenta, błędów medycznych i związaną z nimi odpowiedzialnością. Prywatnie żona, mama i miłośniczka swojej labradorki.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *