Mama wychodzi z domu. Jak przetrwać, czego wymagać i na co wpływać w przestrzeni, która nas otacza

By in , ,
900
Mama wychodzi z domu. Jak przetrwać, czego wymagać i na co wpływać w przestrzeni, która nas otacza

ulubionej restauracji, gdyż trzeba było pokonać niezliczoną ilość schodów, a ty z dwójką dzieci, torbą i torebką nie miałaś możliwości wnieść wszystkich i wszystkiego naraz?
Ile razy w Twojej ulubionej galerii miałaś problem z wysiadaniem z samochodu z powodu zbyt wąskiego miejsca parkingowego?
A ile razy przy tym ze zdumieniem patrzyłaś, jak na miejscu postojowym dla rodzin z dziećmi parkuje młody mężczyzna?
Mamy na co dzień pokonują liczne bariery, które napotykają w przestrzeni publicznej!
Razem możemy to zmienić!
Razem możemy stworzyć LISTĘ DOBRYCH PRAKTYK, która będzie podstawą do tworzenia przyjaznej przestrzeni dla mam!

PRAWO MAM W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ. 
Czy istnieje?!
Co prawo mówi o udogodnieniach dla mam:

 • Miejsce postojowe dla rodzin z dziećmi – NIC! 

(Za zaparkowanie na miejscu dla rodziny z dziećmi nie grozi żadna kara, ponieważ powstawanie ich nie jest wymagane prawem. Z reguły mają one wymiary takie, jak miejsce dla niepełnosprawnych, czyli szerokość 3,6 m, co pozwala na swobodne poruszanie się z maluszkiem w wózku przy pojeździe.)

 • Wejścia do bloków, muzeów itd. – NIC! 

(Wymagana jest dostępność dla niepełnosprawnych, dzięki czemu i mama z wózkiem powinna mieć łatwiej.)

 • Place zabaw – NIC!

(Wymagana jest dostępność dla niepełnosprawnych i odpowiedni czas nasłonecznienia.)

 • Pochylnie, podjazdy – NIC!

(Mamy wymagania związane z pochylniami dla niepełnosprawnych – po takiej pochylni każda mama z wózkiem będzie mogła pokonać różnice poziomów komfortowo. Niestety, same podjazdy dla wózków często tej funkcji nie spełniają – rozstaw kół wózka jest inny, pochylnia zbyt stroma, itd.)

 • Pomieszczenia do przewijania i karmienia dzieci – pojawia się zapis od 1.01.2018 r.!

TAK! Jest to bardzo dobra wiadomość! Miejsce dla matki karmiącej już nie będzie jedynie w wybranych, lepszych galeriach handlowych, które na to stać, ale w każdej galerii handlowej i na większych stacjach benzynowych. Pamiętajcie, że ma to być wydzielone pomieszczenie – nie może ono stanowić części istniejącej toalety.)

 • Toalety – NIC!

(Należy zwrócić uwagę na problem korzystania ze standardowej toalety [np. w miejscach, gdzie WC wydzielone są jedynie ściankami] matki z dzieckiem i wózkiem.)
Tak! Dobrze zauważyłaś – potrzeby mam nie są uwzględniane przy tworzeniu przestrzeni publicznej. 
Ale…
od stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy budowlane – Warunki Techniczne, w których wreszcie pojawił się zapis o miejscach do karmienia dla matki i dziecka! 
Dodatkowo Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stworzyło Program Dostępność Plus, zgodnie z którym „chce podnieść jakość życia i wyrównać szanse osób o szczególnych potrzebach”, czyli:

 • osób na wózkach inwalidzkich oraz o ograniczonej możliwości poruszania się,
 • osób starszych,
 • osób niewidomych i słabowidzących,
 • osób głuchych i słabosłyszących,
 • osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi,
 • kobiet w ciąży,
 • osób z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi;
 • osób mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem (trudności z komunikowaniem się lub rozumieniem języka pisanego albo mówionego),
 • osób o nietypowym wzroście (w tym również dzieci),
 • osób z ciężkim lub nieporęcznym bagażem.

DROGIE MAMY! NIE SIEDZIMY W DOMU! RUSZAMY Z WÓZKAMI DO NASZYCH ULUBIONYCH MIEJSC!
ZAPRASZAM WAS SERDECZNIE DO WŁĄCZENIA SIĘ W KOMENTARZACH DO AKCJI STWORZENIA KATALOGU DOBRYCH PRAKTYK DLA MAM Z MAŁYMI DZIEĆMI!
 
 
Ewa Oleksy – architekt. Na co dzień przekazuje szczegółową wiedzę z zakresu prawa budowlanego i pokazuje, jak wielki wpływ ma ono na nasze codzienne życie. Z myślą o wszystkich mamach (szczególnie tych z wózkami), dąży do zminimalizowania barier napotykanych w przestrzeni publicznej. Prowadzi fanpage i grupę Prawo Architekta. Prywatnie podwójna mama.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zapisz się na nasz newsletter, żeby być na bieżąco i otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów! 

 
 ]]>

One Comment
 1. Jako osobie, którą uczestniczy w życiu społecznym, bardzo brakowało mi kącików zabaw dla dzieci podczas spotkań dla mieszkańców, np. w UMK. Często miałam problem ze skorzystaniem z toalety, bo nie dało się do niej wjechać wózkiem. Podobnie z korzystaniem z BJ – zdarzyło mi się, że nie zostałam wpuszczona do katalogu z dzieckiem (chciałam tylko wrzucić rewers do skrzynki) zakłada się bowiem, że to nie jest miejsce dla rodzica z dzieckiem. Największe bariery mają charakter mentalny. Bardzo doceniam inicjatywy, dot. wychodzenia na przeciw rodzicielstwu, promujące dostępność. To, w przeciwieństwie do infrastruktury, nie kosztuje!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *