E-składka, czyli rewolucja w opłacaniu składek ZUS

By in ,
656
E-składka, czyli rewolucja w opłacaniu składek ZUS

Jak było dotychczas?

Do dnia 31 grudnia 2017 r. przy opłacaniu składek ZUS przedsiębiorca miał obowiązek wpłacać w odpowiednich kwotach składki na ubezpieczenia na trzy (czasami cztery) odrębne rachunki bankowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadził odrębne rachunki dla opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Były to rachunki bankowe jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców na terytorium Polski.

Na czym polega zmiana?

Od dnia 1 stycznia 2018 r. te rachunki bankowe przestały funkcjonować, obecnie każdy przedsiębiorca ma swój indywidualny rachunek, na który powinien wpłacić wszystkie składki, bez podziału na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy.
Od 1 stycznia 2018 r. to na ZUS, a nie na przedsiębiorcy będzie spoczywał obowiązek podziału wpłaconej kwoty na poszczególne składki. Podział ten zostanie dokonany zgodnie z ostatnim DRA złożonym przez przedsiębiorcę.

Skąd wiadomo na jaki rachunek wpłacać składki?

Każdy przedsiębiorca w 2017 r. otrzymał z ZUS pismo, w którym został poinformowany o nowym rachunku, na który powinien wpłacać składki. Jeżeli pismo uległo zniszczeniu lub zagubieniu rachunek ZUS można sprawdzić w inny sposób. Można udać się do ZUS i tam uzyskać informacje o swoim rachunku lub skontaktować się z urzędem telefonicznie (http://www.zus.pl/o-zus/kontakt/centrum-obslugi-telefonicznej-cot- ).

Wyszukiwarka rachunków składkowych

Można też uzyskać numer rachunku składkowego przy użyciu wyszukiwarki rachunków składkowych ZUS: https://www.eskladka.pl/.
Aby skorzystać z tego narzędzia należy przygotować dwa identyfikatory.
Pierwszym może być:

 • NIP
 • REGON
 • PESEL
 • Dowód osobisty
 • Paszport

Natomiast drugi można wybrać spośród następujących:

 • NIP
 • PESEL
 • Dowód osobisty
 • Paszport
 • Skrócona nazwa płatnika
 • Imię i nazwisko

UWAGA!
Co ważne, ostatnie cyfry w indywidualnym rachunku składkowym to numer NIP przedsiębiorcy, w związku z tym, jeżeli przedsiębiorca w otrzymanym przez siebie rachunku nie znajdzie swojego numeru NIP powinien wyjaśnić tę sprawę w oddziale ZUS.

Od kiedy należy wpłacać składki na nowy rachunek składkowy?

Pierwszą składką jaką należy wpłacić na nowy rachunek bankowy jest składka za miesiąc grudzień, jest ona płatna to 10 stycznia, w związku z tym (jeżeli przedsiębiorca nie opłacił jej w grudniu) powinna zostać wpłacona na nowych zasadach.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące opłacania składek ZUS na nowych zasadach zapraszam do zadawania pytań.
 
Magda Sławińska-Rzemek
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12564
 
Po dodatkową dawkę wiedzy prawnej zajrzyj koniecznie na nasz fanpage na Facebook’u.
Zobacz także jak pracujemy na Instagramie.
Zapisz się na newsletter, żeby być na bieżąco i otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!

]]>

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *