Dziecko w sieci

By in ,
221
Dziecko w sieciWydaje nam się często, że dzisiaj nasze dzieci rosną i dojrzewają szybciej. Postęp technologiczny to coś, co wysysają z mlekiem mamy. Kto nie zna widoku dwu/trzylatka biegle śmigającego małymi paluszkami po ekranie dotykowym telefonu czy tabletu? Ale czy na pewno to „szybciej” znaczy „lepiej”, „bezpieczniej”? W przypadku Dzieci to właśnie „bezpieczniej” powinno być w sieci najważniejsze. Nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za to, co robią w sieci Dzieci, ponosimy my – rodzice. A czy znajdziemy jakieś uregulowania w prawie?

Trochę definicji

Na początek przyjrzyjmy się nieco definicjom prawa cywilnego wskazującym granice wieku dzieci, od których mają one możliwość podejmowania czynności prawnych.
Kim jest małoletni?
Zgodnie z przepisami prawa małoletnim jest każda osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, a więc nie przekroczyła granicy pełnoletności.
To ta granica wieku daje nam dopiero pełną zdolność do czynności prawnych i pozwala w pełni samodzielnie działać.
Wyjątek stanowią tutaj kobiety, które ukończyły 16 rok życia i zawarły związek małżeński, gdyż one o te dwa lata wcześniej nabywają zdolność do czynności prawnych.
A co przed „osiemnastką”?
Wcześniej mamy do czynienia z podziałem do 13 roku życia i po 13 roku życia.
Pierwsza grupa (0-13) to małoletni, nieposiadający w ogóle zdolności do czynności prawnych.
W praktyce oznacza to, że nie mogą działać samodzielnie. W imieniu dziecka występuje przedstawiciel ustawowy: rodzic/opiekun.
Druga grupa, która ukończyła 13 rok życia (13-18) posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Nadal przedstawicielem ustawowym działającym w imieniu dziecka jest rodzic/opiekun, jednakże bez jego zgody można już dokonać czynności w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.
Wato zwrócić uwagę, że kodeks karny posługuje się nieco odrębnymi granicami wieku. Tutaj bowiem nieletni to osoba, która nie ukończyła 17 roku życia, zaś sprawca, który w chwili popełnienia przestępstwa nie ukończył 21 roku życia, a w chwili orzekania w pierwszej instancji – 24 roku życia, jest traktowany jako młodociany.
W związku z tymi różnicami nie można traktować jako tożsame pojęć dotyczących wieku w prawie cywilnym i w prawie karnym.

Nieletni w serwisach społecznościowych

Największe zainteresowanie budzi kwestia tego, czy dziecko może posiadać założony profil w popularnych serwisach społecznościowych. I tutaj należy właśnie odesłać do granic wieku wyznaczonych przez prawo cywilne, gdyż dopiero po ukończeniu 13 roku życia można założyć profil np. na Facebooku czy Instagramie. Wszelkie konta założone wcześniej (nawet przez rodziców) są profilami nielegalnymi.

Serwisy posiadają formularze, które umożliwiają zgłoszenie kont należących do dzieci poniżej 13 roku życia. Zgodnie z regulaminem, w przypadkach, w których weryfikacja wieku jest możliwa (nikt przecież nie ma watpliwości, iż roczniak na zdjęciach musi jeszcze wiele przebiec, aby przekroczyć 13 lat), profil taki jest natychmiast usuwany. Serwisy zastrzegają jednak, że w sytuacji, w której taka weryfikacja nie jest możliwa, nie posiadają możliwości działań.
Niektóre kraje (jak Korea Południowa i Hiszpania) ze względu na inne granice wieku w prawie, również w serwisach rządzą się nieco innymi regułami i tu w tych wspomnianych granicą utworzenia konta na Facebooku dla nieletniego jest 14 rok życia.

Dziecko w serwisach zakupowych

Małoletni dokonują samodzielnie zakupów w serwisach internetowych. To fakt. Ale czy na pewno mogą? Tutaj znowu magiczna 13-tka ma znaczenie, bowiem to ona pozwala np. na założenie konta w serwisie Allegro.
Allegro poszło o krok dalej i stworzyło specjalny rodzaj konta Junior, dla osób, które ukończyły 13 rok życia, ale jeszcze nie są pełnoletnie. Serwis wprowadził kilka ograniczeń dotyczących korzystania z takiego rodzaju profilu. Dotyczą one jednak przede wszystkim bycia sprzedającym na Allegro (np. brak możliwości założenia sklepu czy korzystania z konta fakturowego). Konto ma również wyłączoną możliwość sprzedawania i kupowania w określonych kategoriach, jak: nieruchomości, samochody, trafika, broń, erotyka, wina, materiały pirotechniczne.
Biorąc pod uwagę, że podczas rejestracji konieczne jest podanie daty urodzenia, po ukończeniu 18 roku życia konto z automatu staje się pełnym kontem użytkownika.
Co jednak z zakupami? Czy każdy zakup na Allegro, dokonany przez osobę poniżej 13 roku życia jest zgodny z prawem, a umowa kupna-sprzedaży zostaje zawarta?
Jak wspomniałam powyżej, dzieci bez zgody przedstawiciela ustawowego, mogą dokonywać czynności w bieżących sprawach życia codziennego. Dlatego zakup niedrogiej zabawki, pieczywa czy biletu tramwajowego nie stanowi wątpliwości. Mogą również dobrowolnie dysponować swoim zarobkiem, więc w tych granicach mogą wydawać swoje kieszonkowe czy wynagrodzenie z pierwszej pracy. Jednakże należy pamiętać, że umowy, które zostały zawarte z małoletnim i nie dotyczą spraw bieżących życia codziennego są nieważne bez potwierdzenia ich przez przedstawiciela ustawowego.
Niezależnie od kodeksów, regulaminów, zasad to my rodzice ponosimy odpowiedzialność za to, co nasze dzieci robią w sieci. Dotyczy to zarówno ich bezpieczeństwa, ale też po prostu racjonalnego i mądrego korzystania z dobrodziejstw technologii. Pamiętajcie, że odpowiedzialność materialną za dzieci ponoszą rodzicie/opiekunowie. Dzieciom do 13 roku życia nie można przypisać winy, ale nie oznacza to, iż z automatu zawsze winą zostaną obciążeni rodzice – należy wykazać im, iż sprawowanie opieki nie było wystarczające staranne. Po ukończeniu 13 roku życia wina może zostać przypisana małoletniemu pod warunkiem stwierdzenia, że jego psychofizyczny rozwój na to pozwala.

A według Was, drogie Mamy, kiedy przychodzi odpowiedni moment, by dać dziecku swobodę w posługiwaniu się komputerem lub tabletem? Czy Wasze dzieci mają dostęp do sieci?

Marzena Pilarz-Herzyk | #MamaPrawniczka | www.mamaprawniczka.pl
Marzena Pilarz-Herzyk | Mama Prawniczka | www.mamaprawniczka.pl www.facebook.com/mamaprawniczka | www.instagram.com/mama_prawniczka tel. 785 671 234 | e-mai: mamaprawniczka@gmail.com

 
Zapisz się na newsletter, żeby być na bieżąco i otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!

]]>

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *