Co kryje się pod pojęciem coachingu?
Stworzono wiele definicji, m.in.tę, która określa coaching jako ,,odblokowanie potencjału osoby w celu maksymalizacji jej dokonań i działań. Jest raczej pomaganiem w uczeniu się, niż uczeniem”. Tak twierdził John Whitmore, któremu za długoletnią działalność w branży coachingowej przyznano tytuł ,,Britain’s Number One Business Coach”.
Przytoczę jeszcze słowa Roberta Diltsa:
,,Technika coachingu polega na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia celu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole. Coaching koncentruje się na rozwiązaniu, (a nie na poszukiwaniu przyczyn problemów), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania”.
Panuje chaos definicyjny, jednak, krótko mówiąc, coaching to fenomenalny proces pomagający w osiągnięciu zamierzonych celów oraz rozwijający nowe strategie zachowań, które prowadzą do przekroczenia ograniczeń i pokonywania wewnętrznego oporu.
Brzmi dobrze, tylko zapewne rodzą się w Twojej głowie następujące pytania:
Jak coaching może mi pomóc?
I w czym właściwie może mi pomóc?
Przypuszczam, że skoro jesteś na stronie fundacji i czytasz ten tekst, to pewnie jesteś mamą lub zaraz nią zostaniesz. Może zastanawiasz się, co będzie dalej z Twoim życiem zawodowym, jak przejść przez ten, często trudny, okres ciąży i pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka. Być może jest tak, że masz sprawy, które Cię dręczą i męczą, rozterki nie dają spokoju, w głowie mętlik, a Ty jesteś tym wszystkim zmęczona i nie znajdujesz rozwiązania swoich problemów. Nikt Cię nie rozumie albo proponuje mało satysfakcjonujące rozwiązania. Jednym słowem – chciałabyś się tego wszystkiego pozbyć i poczuć błogość związaną z udanym załatwieniem sprawy.
Być może zastanawiasz się, kiedy wrócić do pracy?
Może chcesz zmienić zawód lub założyć własną firmę?
Albo masz pomysł na siebie, a może właśnie nie masz i w zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałaś?
A może masz pomysł, o którym nikomu nie mówisz z obawy, no właśnie – z obawy przed czym?
Ile kobiet, tyle sytuacji.
A Ty, jaką masz rozterkę? Jakiej dziedziny życia dotyczy?
Klienci zazwyczaj zgłaszają się na coaching, ponieważ chcą robić to, co robią w odmienny sposób lub pragną robić coś innego. Chcą zmiany, ruchu, aby nie dreptać w miejscu, pragną nabrać wiatru w żagle i obrać właściwy kurs. Kieruje nimi chęć tworzenia i generowania nowej jakości, czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym.
Niezależnie od tego, czy chęć zmiany dotyczy zawodu, życia osobistego, rodzinnego, relacji z innymi, wszyscy szukamy balansu w tym wszystkim, chcemy odnaleźć się w różnych sytuacjach i mieć poczucie, że mamy nad swoim życiem kontrolę i że to my rozdajesz karty.
Ludzie przychodzą na sesje coachingowe z różnymi sprawami, kieruje nimi pragnienie ZMIANY, definitywnej poprawy jakości życia. Dla jednej osoby będzie to osiągnięcie istotnych dla niej celów, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, założenie biznesu, czy zmiana kondycji fizycznej. Wszystkich jednak łączy wspólny mianownik, a mianowicie spełnienie ich głębokich pragnień. Chcą więcej i lepiej, czasem oznacza to dla nich więcej spokoju, bezpieczeństwa, spełnienie w życiu zawodowym i osobistym. Często pragną życia pełnego równowagi, gdzie jest czas na pracę, tworzenie satysfakcjonujących relacji, bycie z rodziną i przyjaciółmi.
Coaching może pomóc rozwiązać nasze problemy, które często wydają się nie do rozwiązania, nie do przeskoczenia. Dzięki niemu można lepiej wykorzystać swoje naturalne predyspozycje, obudzić swoją kreatywność, a także rozwijać nowe strategie rozwiązań. Jednym słowem, coaching wydobywa z nas to, co najlepsze i pomaga pozbyć się ograniczeń, a stąd już prosta droga do skutecznego osiągania zamierzonego celu, zarówno przez jednostki, jak i całe zespoły.
Coaching wydobywa z ludzi mocne strony, poprawia komunikację i pomaga tworzyć efektywniejszy zespół. Dla mnie istotne jest to, że coaching oparty jest na partnerstwie, a co najważniejsze, pokazuje, że zawsze istnieje wybór. Wybrałam coaching, ponieważ zakłada on, że w procesie koncentrujemy się na ROZWIĄZANIU, a nie na problemie, a to już diametralnie zmienia perspektywę i pokazuje całkiem nowe możliwości. Myślę, że na co dzień warto pamiętać, że naszymi największymi rywalami jesteśmy MY sami, a dokładniej NASZE ograniczenia i słabości, brak wiary w siebie i w powodzenie oraz brak determinacji. Nadzwyczajne jest to, że coaching pozwala to wszystko zmienić.
Koniecznie trzeba też wspomnieć, że są inne formy wsparcia, które różnią się od siebie, jak np. doradztwo, mentoring, szkolenie, psychoterapia czy poradnictwo psychologiczne.
Doradztwo – doradca jako ekspert i specjalista w danej dziedzinie dostarcza klientowi różne warianty rozwiązań, które są dostosowane do jego aktualnych potrzeb.
Mentoring – opiera się na relacji mistrz – uczeń, gdzie mentor przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe swojemu podopiecznemu. W niektórych organizacjach nowo zatrudnione osoby przez jakiś czas pracują z mentorem w celu szybkiego i skutecznego wdrożenia się w obowiązki.
Szkolenie – ma za zadanie dostarczenie wiedzy i/lub ćwiczenie umiejętności i/lub zmianę postaw, praca dotyczy konkretnego obszaru, np. szkolenie sprzedażowe, gdzie pod okiem trenera, który stymuluje proces uczenia, zdobywamy i rozwijamy nowe umiejętności. Szkolenia dedykowane są przede wszystkim grupom.
Psychoterapia – skupia się na leczeniu zaburzeń psychospołecznych i psychosomatycznych, głównym jej celem jest wywieranie korzystnego wpływu na psychikę danej osoby. Stosuje się ją indywidualnie lub zespołowo, wymaga specjalistycznego szkolenia. Aktualnie istnieje wiele różnych kierunków psychoterapeutycznych, np. psychoterapia psychoanalityczna, dynamiczna, fenomenologiczna czy behawioralna.
Poradnictwo psychologiczne – ta pomoc polega głównie na rozmowach mających na celu wyjaśnienie problemów, z którymi przyszedł klient, odnalezienie ich przyczyn i poszukiwanie rozwiązań, rozwikłanie różnego rodzaju kryzysów i konfliktów, podjęcie właściwych decyzji. Krótko mówiąc, celem ma być zwiększenie psychologicznego dobrostanu klienta, jego lepsze i bardziej efektywne funkcjonowanie w życiu. Z reguły tego rodzaju poradnictwo ma charakter krótkoterminowy.
Coaching zakłada, że klient samodzielnie wypracowuje i wdraża własne rozwiązania, bazując na całej posiadanej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach, natomiast coach wspiera klienta podczas tego procesu. Z coachingu może skorzystać każdy, kto aktywnie poszukuje rozwiązań, biorąc odpowiedzialność za swoje decyzje. Coaching to doskonałe wsparcie dla wszystkich osób, które czują chęć i gotowość do wprowadzenia zmian w swoje życie. Stwarza możliwość spojrzenia całościowo na swoje życie i zastanowienia się nad nim, przemyślenia, jakie jego obszary najbardziej wymagają zmian. Coaching nie jest antidotum na wszystko. Działa wyłącznie wtedy, gdy klient posiada chęci do zmian. Jeśli decydujemy się na coaching, pamiętajmy o dwóch istotnych kwestiach.
Coach pomaga w osiąganiu celów.
Coach nie wyręcza klienta.
Jeśli słyszymy rady podczas sesji coachingowej, powinna nam się włączyć czerwona lampka z przypomnieniem, że coache nie daje rad i gotowych rozwiązań! W przeciwnym wypadku coś jest nie w porządku.
Aktualnie na rynku jest bardzo wiele osób tytułujących się „coachem”, zewsząd otaczają nas ,,diet coach”, ,,life coach”, ,,business coach”, ,,coach relacji”, ,,skin coach” i tak dalej. Wiele osób, będąc trenerami personalnymi lub dietetykami, dopisuje sobie słowo „coach” i robi to z wielu różnych powodów, jednak nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości.
Co to oznacza dla klienta? Jak wybrać z pośród tylu ofert, komu zaufać?
Z punktu widzenia interesu klienta ważne jest, by wybrać osobę należycie do tego przygotowaną i przeszkoloną. Istnieje kilka organizacji zrzeszających coachów, np.:
ICF (International Coach Federation),
ICC (International Coahing Certyfication),
EMCCP (European Mentoring and Coaching Council Polska).
Wybrałam ICF GLOBAL, która zrzesza coachów od 1995 r., jest znana i rozpoznawana na całym świecie. Organizacja jako pierwsza stworzyła i zaproponowała definicję coachingu, a także doprowadziła do utworzenia standardów etycznych https://coachfederation.org/code-of-ethics/, których członkowie zobowiązani są przestrzegać.
Gdy wybieramy coacha dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką szkołę lub szkolenie dany coach ukończył – czy jest ono akredytowane, aprobowane? Jeśli tak, to przez jaką organizację? Sprawdźmy również, jakie ma doświadczenie. Warto zapytać o kodeks etyki, którego przestrzega, dzięki temu będziemy wiedzieć do czego coach ma prawo podczas procesu coachingu, poczujemy się bezpieczniej w relacji z nim bądź zdecydujemy, że nam to nie odpowiada.
No dobrze, wybraliśmy coacha i co teraz? Jak to się dalej odbywa?
Spotkania z coachem mogą odbywać się przez telefon, skype itp. jako alternatywa dla tradycyjnych spotkań. Podczas pierwszego z nich ustala się zasady i warunki współpracy, m.in. kwestie organizacyjne, opłaty, terminy spotkań. To spotkanie jest ważne także z innego powodu: obie strony sprawdzają, czy chcą razem pracować, czy jest między nimi tzw. ,,chemia”, czy klient czuje się bezpiecznie. Nie wszyscy się lubimy i tolerujemy, bywa, że z kimś lubimy się od razu, natomiast z inną osobą od pierwszego wejrzenia się nie znosimy i pomimo najlepszych chęci zawsze coś zgrzyta. Poza tym nie wszystko jest dla każdego i może się okazać, że ta forma wsparcia nam nie odpowiada lub potrzebujemy kontaktu z psychoterapeutą itp.
Zawsze najlepiej sprawdzać wszystko osobiście, bo tak jak osoba umiejąca pływać nie jest w stanie opowiedzieć o odczuciach, które budzi w niej pływanie, tak nie da się opisać dokładnie sesji coachingowej. Każdy z nas jest inny i znajduje się w innej sytuacji, inaczej pewne rzeczy odbiera i na nie reaguje.
Patrycja Smolik
Coach ACC ICF i doradca zawodowy
Zajrzyj koniecznie na nasz fanpage na Facebook’u.
Zobacz także jak pracujemy na Instagramie.
Zapisz się na newsletter, żeby być na bieżąco i otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!
]]>