Ponad rok temu weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego (UTO).
A czy pamiętacie o karcie rowerowej? Tak, one nadal istnieją i nie wyszły z obiegu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby w wieku od 10 do 18 lat, które poruszają się samodzielnie rowerem (ale też wspomnianą hulajnogą elektryczną czy deskorolką elektryczną) po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu powinny mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T.
Dzieci do lat 10 mogą poruszać się jednośladem tylko pod opieką osób dorosłych. Mogą oni wówczas wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych (bowiem co do zasady „kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów”).
Jeśli chodzi o inne urządzenia wspomagające ruch, takie jak rolki, wrotki, deskorolka czy „zwykła” hulajnoga, brak jest ograniczeń wiekowych i nie są do ich używania wymagane szczególne uprawnienia.
Wracając do karty rowerowej… Dokument taki jest potwierdzeniem, że młody samodzielny rowerzysta posiada wiedzę i umiejętności pozwalające mu na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Brak karty rowerowej, przy niewielkim wykroczeniu, przypuszczam, że skończy się jedynie na pouczeniu, jednakże w przypadku poważniejszego przewinienia może już rodzić większe problemy, takie jak nałożenie mandatu na opiekuna czy zgłoszenie do sądu rodzinnego.
O egzamin na kartę rowerową należy zapytać w szkole podstawowej, do której dziecko uczęszcza, w odpowiednim wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego albo na komendzie policji. Kartę wydaje się nieodpłatnie i bezterminowo, ale jest potrzebna tylko do ukończenia 18 roku życia.
A tutaj jeszcze link do materiałów edukacyjnych od małopolskiej Policji 😉
Dla przypomnienia link do artykułu dotyczącego zmian w przepisach w zeszłym roku:

Powodzenia😊

Anna Marcinek
Prawnik, absolwentka Szkoły Prawa Francuskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawo karne skarbowe i gospodarcze, a także Prawo medyczne i bioetyka. Interesuje się tematyką praw pacjenta, błędów medycznych i związaną z nimi odpowiedzialnością. Prywatnie żona, mama i miłośniczka swojej labradorki.