Co to jest grupa Mastermind i co warto o niej wiedzieć?

By in , ,
217
Co to jest grupa Mastermind i co warto o niej wiedzieć?

Coraz częściej spotykam osoby, które poszukują takich grup lub pytają mnie, czym one są. Chcesz wiedzieć, jakie są plusy i minusy uczestnictwa w grupie? Jakie czyhają  w nich pułapki i jak możesz ich uniknąć? Gdzie i jak znaleźć takie grupy? Zachęcam do dalszego czytania. Kto wie, może i Ty zechcesz być uczestnikiem?

Co to właściwie jest grupa Mastermind?

Napiszę o tym z mojego punktu widzenia. Zaczynając moją przygodę z MM, miałam nadzieję znaleźć gotowy „przepis” na taką grupę w internecie. Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu okazało się, że każdy realizuje spotkania według swojej wizji i pomysłu. Pomyślałam, że akurat jest to plusem, ponieważ można grupę modelować według swoich aktualnych potrzeb i możliwości.
Mastermind to grupa tworzona przez osoby pragnące rozwijać siebie lub swoje firmy, fundacje, stowarzyszenia, blogi i wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia. Ma służyć rozwojowi, wymianie wiedzy, doświadczeń i pomysłów. Polega też na wzajemnym wsparciu i motywacji.  Liczbę osób w grupie warto dobrać tak, by każda miała szansę na zabranie głosu w każdym segmencie tematycznym danego spotkania.  Zaskoczyła mnie informacja, że funkcjonują grupy, według mnie bardzo liczne, bo nawet 18-osobowe. Jak widać, panuje tu pełna dowolność i jest to kolejny plus dla grup Mastermind.

Zasady działania

Z mojego punktu widzenia to bardzo ważna i istotna kwestia. Zasady należy ustalić już na samym początku w celu uniknięcia rozczarowań i zapobiegnięciu rozpadowi grupy.  Wszyscy zainteresowani powinni jasno określić formę, miejsce i częstotliwość spotkań.  Powinno się ustalić schemat, według którego ma przebiegać spotkanie oraz to, jakie elementy ma zawierać. Można określić przez jaki okres grupa ma istnieć. Zasady mają wpływać na sprawny przebieg spotkania i na panującą w grupie atmosferę. Warto ustalić czas wypowiedzi, kolejność tematów i w przypadku samozwańczych grup – prowadzącego. Istnieją grupy płatne, w których z góry wiadomo, kto jest prowadzącym i tu nie musimy ustalać osoby prowadzącej pilnującej kolejności i czasu wypowiedzi itp. W przypadku grup bezpłatnych dobrze jest o to zadbać, aby wszyscy byli zadowoleni z udziału. 
Każda grupa jest inna, ponieważ tworzą ją inni ludzie, o różnym charakterze, osobowości i temperamencie. To wpływa na dynamikę przebiegu spotkania oraz atmosferę panującą w grupie. Moim zdaniem bardzo ważne jest, by w skład takich grup wchodziły osoby świadome faktu, że nie są to spotkanie towarzyskie i że nie ma tu miejsca na brak szacunku dla innych uczestników ani dominację nad pozostałymi członkami. Dobrze, by każdy dawał innym od siebie tyle samo, ile bierze.
To bardzo istotne elementy. Wiemy, po co przychodzimy na spotkanie. Szanujemy innych. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Angażujemy się również w rozwiązanie dylematów oraz problemów innych uczestników.

Na czym polega i jak właściwie przebiega takie spotkanie?

Napiszę na podstawie moich doświadczeń, ponieważ, tak jak pisałam wyżej, to uczestnicy nadają formę i kształt danej grupy. Mastermindy, które mam ogromną przyjemność prowadzić, zazwyczaj odbywają się według jednego schematu. Na samym początku każdy opowiada o swoich sukcesach i radościach, jakie miał od ostatniego spotkania. Następnie przechodzimy do podsumowania ostatnich zobowiązań, pytań do grupy i ustalenia następnych zobowiązań. Ja często zamiennie używam słowa „plany”. 
W zależności od liczby członków grupy i długości spotkania, każdy ma kilka minut na wypowiedź w danym temacie. Schemat może ulec modyfikacji i jest to niewątpliwie kolejny plus, gdyż uczestnicy mogą zgłaszać propozycje dodania kolejnego tematu, jak to miało miejsce w jednej z moich grup. Tak powstała możliwość opowiedzenia o swoich niepowodzeniach i sprawach, które się, mówiąc kolokwialnie, zawaliło. Uczenie się na błędach innych powala nam unikać podejmowania błędnych decyzji lub przeciwnie –podejmować decyzje szybciej, przed konkurencją. Tu należą się podziękowania Marcie, która nie tylko jest pomysłodawczynią tego bloku (nie wiem, jak to inaczej ująć), ale również bardzo chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Teraz wprost nie wyobrażam sobie grupy bez jej rad.

Forma spotkań

Tu widzę trzy możliwości. Każdy z pewnością ma swoje preferencje.
1. Spotkania „na żywo” – bardzo lubię tę formę, ponieważ można spotkać się w jakimś urokliwym miejscu, wypić dobrą kawę i zjeść coś smacznego. Każdy, kto ceni sobie kontakt bezpośredni, ładne miejsca i chce połączyć spotkanie z możliwością zjedzenia posiłku, chętnie będzie korzystał z tej formy. Minusem może być dojazd na miejsce, często też znalezienie wolnego miejsca parkingowego, a co za tym idzie – zarezerwowanie większej ilości wolnego czasu i ewentualnie opieki nad dziećmi. W moich grupach większość osób stanowią mamy, dlatego czasem wybieramy miejsca, gdzie dzieciaki nie będą się nudziły i gdzie bez problemu można zaparkować oraz w miarę szybko dojechać.
2. Spotkania online – najważniejsze plusy to możliwość rozmawiania z domu lub biura. Nie tracimy czasu na dojazd, można bez wielkich przygotowań, w domowych pieleszach, być na spotkaniu. Daje to również możliwość zebrania uczestników z innych miast, krajów lub osób często podróżujących.
3. Spotkania mieszane – w zależności od potrzeby można spotkać się stacjonarnie lub online. Można to też robić zamiennie. Wszystko zależy od ustaleń samych zainteresowanych.
Dodatkową formą kontaktu jest grupa na Facebooku
O tym również napiszę przez pryzmat moich grup. To dodatkowe miejsce na kontakt, jest w zależności grupy bardziej lub mniej wykorzystywane. Służy nam przede wszystkim do potwierdzenia miejsca i terminu spotkania, przesyłania dodatkowych materiałów lub  przedyskutowania pilnego tematu lub pomysłu. Ja często wykorzystuję tę formę dodatkowego kontaktu w grupie rozwojowej nazwanej przez nas z duńskiego HYGGE.

Korzyści płynące z udziału w grupie

Co ja uzyskałam? Jaki jest bilans? 
Jako prowadząca: nabycie doświadczenia, nowe kontakty.
Jako uczestniczka: motywacje do działania, nowe pomysły, wsparcie, nowe cenne znajomości.
Mogę opowiedzieć grupie o moim pomyśle lub problemie. Często jestem świadkiem sytuacji, w której osoba mająca dylemat w danej kwestii od ręki dostaje rozwiązanie, można powiedzieć: „jak na tacy”. Osoba z boku często widzi rozwiązanie, którego my nie dostrzegamy lub nie bierzemy pod uwagę.
Mówiąc w grupie o swoim problemie, spotykamy się ze spojrzeniem z zupełnie innej perspektywy. To wiele daje, bo nasze cudowne i fantastyczne pomysły okazują się mieć istotne wady i szybko tracą swoje plusy. Osoby postronne, niezaangażowane emocjonalnie w nasz projekt widzą na chłodno jego plusy i minusy. Często też można skorzystać z doświadczenia innego uczestnika, który już otworzył te drzwi i my już ich nie musimy wywarzać. Dzięki temu oszczędzamy czas i energię, które można zainwestować w inny obszar naszej działalności. Wiedza, kontakty to wszystko musi być zbilansowane. Trzeba pamiętać, że w równym stopniu dajemy, jak i bierzemy.
Każdy jest specjalistą w innej dziedzinie i wnosi swoją wiedzę i doświadczenie. Każdy jest wartościowy. Możemy uczyć się nawzajem od siebie i dzięki temu budować swoje imperium. To na tej grupie dostajemy wsparcie w trudnych momentach, bo nikt tak nie zrozumie jednego przedsiębiorcy, jak drugi przedsiębiorca. Często nie chcemy i nie możemy rozmawiać o problemach i dylematach z naszymi pracownikami lub partnerami życiowymi. To tu spotkamy się ze zrozumieniem i to tu dostajemy wsparcie i pomocną dłoń. To tu motywujemy się do działania na kolejny tydzień i do zrealizowania wcześniej ustalonego planu.  Kolejny plus to wzajemne promowanie swoich działań, polecanie się itp.
To grupa Mastermind inspiruje, pokazuje, że można zrealizować swoje plany.  Uczestnicy nakręcają się wzajemnie w pozytywny sposób. Powstaje energia, która napędza wszystkich i nawet w przypadku spadku formy po przyjściu na spotkanie doładowujemy akumulatory i znowu chcemy działać.

Organizacja i zasady

Dobrze jest wyznaczać granice i w tym przypadku również ta zasada się sprawdza. Z mojego punktu widzenia bardzo ważne jest w jakim zakresie się poruszamy, czego od siebie oczekujemy i jakie mamy założenia. To ułatwia funkcjonowanie w każdej grupie. Trudno nie naruszać granic, jeżeli nie zostały jasno określone. Mamy schemat spotkania, ustalamy wspólnie zasady i ich przestrzegamy, ewentualnie zmieniamy. Wiemy, po co się spotykamy i jakie chcemy osiągnąć rezultaty. Ważne, by każdy czuł się bezpiecznie i wiedział, że jesteśmy po to, by sobie pomagać i rozwijać swoje przedsięwzięcia. Takie podejście pozwala uniknąć rozczarowań i niedomówień. 

Pierwsze spotkanie

Zanim zacznę z daną osobą jakąkolwiek współpracę, zawsze spotykam się z nią osobiście, żeby sprawdzić, czy jest między nami chemia. Nie zawsze jest to możliwe i w takim wypadku spotkanie może odbyć się online, jednak z naciskiem na to, by można było się zobaczyć. Ta metoda u mnie zawsze się sprawdza i jestem jej zwolenniczką. Podczas spotkania każdy opowiada o sobie, dzięki czemu poznajemy się i oswajamy ☺ ze sobą. Wiadomo też, kto się czym zajmuje, a co za tym idzie – możemy się w przyszłości polecać lub wzajemnie korzystać ze swoich usług. Po takim spotkaniu już wiadomo z kim nam po drodze, następuje naturalna selekcja i zostają sami zainteresowani. Niezbędne jest wzajemne zaufanie, szacunek i dyskrecja. Tylko tak możemy szybko iść na przód i rozwijać nasze przedsięwzięcia. 
To dobry moment na ustalenie zasad funkcjonowania. Warto zadać sobie następujące pytania:
Jakie są moje oczekiwania względem uczestnictwa w grupie Mastermind?
Jakie mam wyobrażenie o tej grupie?
Co mogę wnieść do grupy?
Z jakim celem przychodzę i co chcę zrealizować?
Jak często będziemy się spotykać i w jakiej formie?
Ewentualnie w jakim miejscu? 
Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze jest mieć stałe miejsce spotkań, ponieważ każdorazowe ustalanie go jest wysoce absorbujące, zabiera czas i często rodzi zbędne nieporozumienia i nerwy. W dużym stopniu zależy to również od zdyscyplinowania samych uczestników, jednak nauczona doświadczeniem polecam ustalenie stałego miejsca. 
Kolejna bardzo istotna kwestia to częstotliwość spotkań. Muszą być regularne, jeśli chcemy, by były efektywne. Na bieżąco, z tygodnia na tydzień omawiamy swoje sukcesy, postępy, osiągnięcia, ale też to, co się nie udało. Interesuje nas zwłaszcza odpowiedź na pytanie: „dlaczego się NIE powiodło?” i co z tym dalej należy zrobić. Jak dalej postąpić, jaką obrać strategię? 
Trzeba zebrać te wszystkie informacje i opracować zasady. Każda grupa wypracowuje swoje przy aktywnym udziale wszystkich uczestników. I tu  jest zadanie dla prowadzącego. W grupie może być osoba skromna i cicha, która zagłuszona przez dominujące osoby, nie powie ani słowa. Rolą prowadzącego jest dopilnowanie, by każda osoba zabrała głos i brała czynny udział w opracowaniu zasad. 
W związku z tym dobrze jest wspólnie ustalić schemat każdego spotkania, którego będziecie się trzymać. W moich grupach zaczynamy od mówienia o sukcesach i dobrych zdarzeniach, które miały miejsce od naszego ostatniego spotkania. Następnie przechodzimy do omówienia tego, co się udało zrealizować, później jest czas na pytanie do grupy i określenie planu na nadchodzący tydzień. Każdy pracuje nad najistotniejszym dla niego zagadnieniem. Na takim spotkaniu możemy omówić z czym sobie nie radzimy i szukać konstruktywnego rozwiązania. Bywa, że dostajemy szybką odpowiedź, niekiedy potrzeba na to czasu i zaangażowania innych.
Dla mnie takie spotkania mają same plusy. Sprzyjają rozwojowi, motywują do działania i do realizacji pomysłów. Odkąd w moim życiu pojawiły się grupy Mastermind wszystko nabrało tempa. 

Plusy i minusy grup Mastermind

Plusy                                                                                           

Dowolna liczba członków grupy,                                      

dowolny czas trwania grupy i spotkania,                                  

dowolne bloki tematyczne podczas spotkania,                         

możliwość spotkań online,                                                            

dowolna częstotliwość spotkań,

wymiana doświadczeń, wiedzy, pomysłów i rozwiązań;

motywacja do realizacji swoich celów,

testowanie swoich pomysłów na grupie,

wzajemna motywacja do działania,

wsparcie w trudniejszych momentach,

dodatkowe miejsce kontaktu np. tajna grupa na FB,

wzajemna promocja.

Minusy
Uczestnik tylko bierze, nic nie dając;
jest nie fair w stosunku do pozostałych,
ocenia i poniża innych,
chce zdominować grupę.

Poprosiłam kilka uczestniczek o wyrażenie opinii na temat udziału w grupie Mastermind. 
Przeczytajcie, czym się zajmują i co mają do powiedzenia na temat uczestnictwa w grupie Mastermind. Każda z nich działa w innej branży, co tworzy ciekawą różnorodność.
Ilona Przetacznik (Managerka Umów)– grupa Mastermind daje przede wszystkim kopa do działania, daje też możliwość przedyskutowania aktualnych projektów w gronie osób, które są na podobnym poziomie rozwoju biznesowego i jednocześnie nie konkurują ze sobą. Dzięki temu mogę zadać pytanie i wiem, że uzyskam obiektywną odpowiedź od osób z grupy. Sami często patrzymy na pewne kwestie zupełnie inaczej i często nie ma nikogo z kim można by je rzetelnie omówić. Mastermind buduje też relacje, pozwala wyjść sprzed komputera (szczególnie jeśli biznes kręci się w sieci), daje wsparcie i  możliwość podzielenia się swoim sukcesem. Jest to jeden z obowiązkowych punktów, gdyż często przedsiębiorcy zapominają o świętowaniu sukcesów – jednym z najważniejszych etapów projektu! Gdy piszę e-booka, tworzę nowy produkt lub po prostu mam pomysł na nową akcję – pytam o to dziewczyny. Często potrzebuję kontaktu do zleceniobiorców i wtedy członkowie masterminda dzielą się nim ze mną. To duże lepsze niż szukanie w internecie niesprawdzonych osób. Warto dołączyć do mastermainda, bo ZAWSZE coś z niego wyniesiesz! 🙂

Kinga Lalowicz (Lalowicz.pl – Twój wirtualny Prawnik.) – dla mnie najważniejszymi aspektami grup są: burza mózgów, opinia innych na temat moich działań, wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń i patrzenie na moje działania z perspektywy innych przedsiębiorców. Dzięki temu wiem, że nie jestem sama i dzięki temu wsparciu idę do przodu 🙂

 Beata Pawłusiewicz (Beata Pawłusiewicz – ekspert ds. maksymalizacji zysków z nieruchomości) –  od kilku miesiecy uczestnicze w grupie Mastermind. Dla mnie jest to bardzo rozwijające i jednocześnie dyscyplinujące . Pozwala mi na regularne spojrzenie na wlasny biznes z lotu ptaka. Zatrzymanie się i zastanowienie, jakie są moje priorytety. Inne uczestniczki (bo to akurat bardzo kocieca grupa) pomagaja mi szukać rozwiązań, celebrują sukcesy i dopingują do działania. Jedno z najlepszych działań rozwojowych w tym roku. Cieszę się, że dołaczyłam do tej grupy.

Magdalena Pasadyn (Magdalena Pasadyn – Ekspert ds. Profilaktyki, www.magdalenapasadyn.plhttps://www.instagram.com/magdalenapasadyn.pl/) – spotkania Mastermind dały mi możliwość spojrzenia na swój biznes z “lotu ptaka”. Jest to niezwykle cenna perspektywa dla każdego przedsiębiorcy. Uczestniczenie w spotkaniach grupy daje także możliwośc skonfrontowania swoich pomysłów z perspektywą innych uczestniczek – właścicielek biznesów. To równiez korzystanie z mądrości, doświadzcenia i wiedzy wszytskich osób tworzących Mastermind.

Ewa Oleksy (Prawo Architekta) – W taki sposób obecnie, po trzech miesiącach uczestnictwa w grupie, powstało już kilka projektów, kilka zostało zrealizowanych, wyznaczam ciągle nowe cele, ostatnio pierwszy raz w życiu wystąpiłam na żywo w telewizji publicznej. To tylko część profitów jakie daje mi MM! Poznałam też osoby z którymi można góry przenosić, a nasze z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego działania biznesowe prowadzą do coraz to nowych innowacyjnych projektów, które, co najważniejsze, realizujemy! Jeśli więc masz wiele pomysłów na swój biznes, albo nie masz go wcale lub po prostu nie wiesz od czego zacząć, koniecznie dołącz do grupy Mastermind z Patrycją Smolik Coach! Pamiętaj, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie! Pamiętaj, że możesz brać udział w takiej grupie online! Pamiętaj też, że nawet 10 min dziennie przybliża cię do celu!

Marta Rokicka (Teacher/Independent Usborne Organiser o grupach mastermind tylko słyszałam. Temat mnie zaintrygował. Po jednym ze spotkań dostałam od Patrycji propozycję dołączenia do nowopowstającej grupy. Życzenie szybko się spełniło 🙂 Chociaż na początku pierwszego spotkania byłam bardzo na “nie”. Brakowało mi wtedy czasu na wszystko i obawiałam się, że ta grupa to będzie strata czasu. Patrycja to zauważyła i potrafiła odczarować. Moje podejście się zmieniło jeszcze przed zakończeniem spotkania. Przynależność do grupy mastermind daje mi satysfakcję przebywania w gronie ludzi, których łączy cel i którzy nie są dla siebie konkurencją, mogą swobodnie wymieniać się pomysłami i rozwiązaniami swoich problemów. Budująca dla mnie jest świadomość, że moja wiedza i doświadczenie to wartość dodana, z której czerpią inni. Patrycja jako osoba prowadząca jest komunikatywna, rygorystyczna ale nienachalna. Przyjaźnie nastawiona do wszystkich uczestników grupy. Zaangażowana w sprawy ważne dla każdej osoby należącej do grupy. 

Klaudia Bałazy (Klaudia Bałazy photography, Bałako) – z Patrycją Smolik poznałyśmy się nieprzypadkowo na wspólnych zajęciach jogi. Opowiedziałam jej o swoim sukienkowym biznesie a ona odpowiedziała, że szuka kobiet do spotkań grup Mastermindowych. Sama wcześniej słyszałam o tych grupach i planowałam poszukać jakiejś dla siebie, dlatego ochoczo dołączyłam do grupy. Dla mnie mastermind jest narzędziem, dzięki któremu mogę realizować swoje cele i szukać rozwiązań swoich problemów. Daje mnóstwo wsparcia i przestrzeni dla wszystkich uczestniczek. Wspólnie wymieniamy się doświadczeniem i pomysłami, dzięki którym każda z nas wzrasta. Szczerze polecam grupy dla osób rozwijających swój biznes ????


Gdzie szukać grupy?

Przychodzi mi na myśl internet, wszelkiego rodzaju grupy zainteresowane rozwojem np. biznesu, ewentualnie  można popytać wśród bliższych i dalszych znajomych. Ja zapraszam na moją stronę Patrycja Smolik Coach, otwartą grupę na Facebooku – Mastermind oraz stronę Fundacji Prawo dla Mam, gdzie znajdziecie więcej informacji o ruszających grupach Mastermind.

Patrycja Smolik – akredytowany coach ACC ICF, doradca zawodowy z zamiłowaniem prowadzący grupy mastermind. Jej działaniu przyświeca wiecznie aktualna myśl “Where is the will there’s a way”. W grupach mastermind pomaga i mobilizuje przedsiębiorcze osoby do skutecznego realizowania ich planów czy przedsięwzięć. Wspiera również przez sesje coachingowe i grupy na Facebooku. Jej klientami są osoby aktywnie poszukujące najlepszych rozwiązań i informacji, pracujące nad osiąganiem konkretnych rezultatów, zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym.
Znajdziecie ją na stronie: https://www.facebook.com/patrycjasmolikcoach/
Zaprasza  również na nowopowstałą grupę Mastermind na Facebooku, na której będzie dzielić się informacjami związanymi z grupami mastermind.

Patrycja prywatnie:
“Wolne chwile spędzam na macie, praktykując jogę metodą BKS Iyengara, pływając, jeżdżąc na rowerze, słuchając opery, czytając lub realizując nowy pomysł, a mam ich sporo. Książki to moja miłość. Zawsze mnie otaczają. Kocham wędrówki po górach, sadzenie i patrzenie na cud powstawania z kwiatów np. cukinii lub pomidora. Nigdy się nie nudzę i to tylko mały wycinek mojej pytanej części”.

A z nami bądź w kontakcie poprzez nasz fanpage na Facebook’u.
Zobacz także jak pracujemy na Instagramie.
Zapisz się na newsletter po dawkę wiedzy i aby otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!

2 Comments
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *