Analiza SWOT. Czym jest i jak możesz ją wykorzystać?

By in , , ,
2524
Analiza SWOT. Czym jest i jak możesz ją wykorzystać?

Czy zastanawiasz się nad powrotem do pracy?

Czy chcesz zmienić zawód?

Może chcesz zmienić stanowisko?

Rozwinąć firmę?

Zwiększyć dochody?

Może marzysz o byciu… (tu wpisz właściwe słowo)

Jeżeli jesteś w takiej lub podobnej sytuacji, to, proszę, czytaj dalej. Być może, jeżeli się zaangażujesz, przybliży Cię to do miejsca, w którym chcesz być.
Dzisiaj mam dla Was ciekawą metodę zwaną analizą SWOT mającą swoje zastosowanie m.in. w marketingu, finansach i sprzedaży. Wykorzystywana jest nie tylko w odniesieniu do ludzi, można śmiało nią ocenić zarówno sytuację organizacji, jak i firmy, przedsiębiorstwa itp. Ideą tego narzędzia jest poznanie słabych i mocnych stron na tle istniejących szans i zagrożeń. 
Sprawdza się ona również w obszarze rozwoju osobistego i na tym dzisiaj skupimy naszą uwagę. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, jednak dziś proponuję, by każda z nas przyjrzała się swojej osobie. 
Przed przystąpieniem do tego ćwiczenia stwórz sobie komfortowe warunki – weź np. kubek ulubionego napoju, usiądź wygodnie w ulubionym fotelu i bądź szczera sama ze sobą, bo ta szczerość to krok do konstruktywnych zmian. Proszę, wykonaj tę analizę, gdy jesteś w dobrym nastroju i masz dla siebie choć trochę życzliwości. Pamiętaj też, że warto zapytać innych o to, jak Cię postrzegają, co dobrego w Tobie widzą, za co Cię cenią i podziwiają. Możesz być zaskoczona, jak jesteś postrzegana przez najbliższych, przyjaciół czy współpracowników i jak wiele dobrego mogą o Tobie powiedzieć.
Jeszcze raz wspomnę o szczerości. Każdy z nas ma mocne i słabe strony, a nasze podejście i  dojrzałość w stosunku do nich są bardzo istotne. Udawanie, że ich nie ma i że słabe strony nas nie dotyczą raczej nic dobrego nie przyniesie. Tak naprawdę bardzo rzadko zastanawiamy się nad nimi. Jednak, jeśli jesteś ze sobą szczera, możesz lepiej poznać samą siebie i dzięki temu dowiedzieć się, gdzie powinnaś skierować swoją uwagę i energię, by zwiększyć swoje zasoby. A to już krok milowy do zmiany siebie, satysfakcjonujących sukcesów zawodowych, lepszych relacji. 
Dobrze być świadomym swoich mocnych stron, przydaje się to m.in. w przypadku stawania przed nowymi wyzwaniami. Całkiem inaczej podchodzimy do nowych wyzwań, gdy mamy ze sobą dobry kontakt, jesteśmy świadomi swojej osoby i mamy ugruntowaną wiedzę na temat naszych zasobów. 
TY I TWOJE UMIEJĘTNOŚCI
Analiza SWOT to akronim z języka angielskiego:
STRENGHTS – silne strony
WEAKNESSES – słabe strony
OPPORTUNITIES – szanse 
THHREATS – zagrożenia
Jest to metoda szybkiej i skutecznej analizy wewnętrznego i zewnętrznego środowiska danego przedsiębiorstwa, projektu lub osoby i najczęściej jest używana do strategicznego planowania. Zarówno silne, jak  i słabe strony dotyczą elementów, na które mamy wpływ – możemy rozwijać silne i pokonywać słabe strony, natomiast w przypadku szans i zagrożeń mówimy o czynnikach, które kształtują otaczającą nas rzeczywistość – nie mamy na nią wpływu. W przypadku analizy Twojej osoby będą to:
SILNE STRONY, czyli czynniki pozytywne, wspierające, na które masz wpływ, na przykład:
wykształcenie, umiejętności, kompetencje, wiedza, predyspozycje zawodowe.
Może to być dobra znajomość programów rachunkowych i komputera, obszerna wiedza ekonomiczna, umiejętność pracy w grupie i samodzielnie, bardzo dobra znajomość angielskiego, prawo jazdy, studia, warsztaty, szkolenia certyfikaty, dodatkowe uprawnienia, itp.
Pomocne mogą być pytania: 
Co potrafię dobrze robić?
Na czym się znam?
Co sprawia mi satysfakcję?
Jakie posiadam zalety, umiejętności?
Jakie są moje mocne strony?
– Czy je rozwijam?
Jeżeli chcesz, możesz zapytać innych o to, jak Cię odbierają, za co cenią, w czym według nich jesteś dobra.
SZANSE, czyli pozytywne czynniki kształtujące środowisko zewnętrzne, które pomogą odnieść Ci sukces np. duże zapotrzebowanie na ludzi z Twoim wykształceniem i umiejętnościami, nowe inwestycje w Twoim regionie, dynamiczny rozwój branży, w której pracujesz, możliwość nauczenia się czegoś, darmowe e-booki, dofinansowanie przez pracodawcę itp.
Możesz zadać sobie pytania:
– Co nowego pojawiło się wokół mnie, w moim mieście, regionie?
– Jakie szanse mogę jeszcze wykorzystać?
                                                    
SŁABE STRONY, czyli zjawiska ograniczające dalszy rozwój i osiąganie sukcesów, np. brak: wiary w siebie, znajomości języków, programów, wykształcenia, ograniczające przekonania, obszary, w których potrzebujesz więcej wiedzy, doświadczenia, umiejętności, itp.
W czym jestem słaba?
– Co wymaga douczenia?
– Gdzie potrzebuję więcej doświadczenia?
– Jakie są moje słabe strony?
– Która słaba cecha przeszkadza mi najbardziej?
– Co z nimi robię?
ZAGROŻENIA, czyli negatywne zjawiska pochodzące z Twojego otoczenia, na które nie masz wpływu. np.: zbyt duża liczba wykształconych osób, konkurencja, kryzys gospodarczy, zwolnienia grupowe, fuzje, przejęcia największych firm z Twojej branży (jeśli wiążą się z ograniczeniem miejsc pracy) itp.
Jakie nowe wymagania stawia przede mną organizacja/firma?
– Jak moja sytuacja prezentuje się na tle konkurencji?
Jakie przeszkody mogą stać się dla mnie pułapką?
– Jakie widzę zagrożenia? 
 

 
 
Wypisz swoje mocne i słabe strony (czynniki, na które masz wpływ) oraz szanse i zagrożenia (zjawiska otaczającego nas środowiska, na które nie mamy wpływu). Potem zastanów się:
 
Co chcesz wzmocnić?
Co tak naprawdę lubisz robić?
Nad czym jeszcze musisz popracować?
– Jakie zdolności i umiejętności chcesz rozwinąć?
Jaki chcesz osiągnąć rezultat?
Czy wiesz nad jakim obszarem powinnaś /chcesz popracować?
 Które słabości chcesz pokonać?
Jakie umiejętności chcesz wzmocnić?
Jakich zasobów warto używać?
Kto może Ci pomóc?
Jakich aktywności potrzebujesz więcej?
Czego się boisz, co wstrzymuje Cię przed podjęciem kolejnego kroku lub decyzji?
Czy szybko się poddajesz?
Jak reagujesz na zmieniające się otoczenie?
Jak komunikujesz swoje potrzeby?
Jakiej wiedzy potrzebujesz?
 Jakich działań potrzebujesz więcej?
Od czego potrzebujesz zacząć? 
Co jeszcze warto dodać?
Przyjrzyj się także swojemu otoczeniu i branży, w której chcesz pracować – czy z łatwością znajdziesz pracę za 5, 10, 15 lat?
Pamiętaj, że analiza SWOT przyniesie efekty tylko w przypadku Twojego zaangażowania i zainteresowania analizą, w postaci tego, co wypracujesz podczas pracy z tym narzędziem. Może być to pierwszy krok do przeprowadzenia zmiany. Wiesz już o sobie więcej, praca nad słabościami nie jest tak przerażająca w obliczu wiedzy o posiadanych zasobach, zaletach i umiejętnościach. Może dostrzegłaś szanse w nowych obszarach. Zdając sobie sprawę z zagrożeń, możesz łatwiej ominąć je lub zminimalizować.
Na koniec proponuję sformułować wnioski. Pomogą Ci w tym pytania, które możesz sobie zadać:
– Jak się czuję po wykonaniu analizy?
– Co mnie zaskoczyło?
– Czego się dowiedziałam o sobie? –
– Czego mnie to nauczyło?
– Czego dowiedziałam się o sobie?
– Co hamuje mój rozwój?
– Co dało mi do myślenia?
– Od czego zacznę już teraz? / Jaki będzie mój pierwszy krok?
– Jak zmieni się moje życie, jeśli zajmę się tymi obszarami?
– Czy uczę się na błędach?
– Za co wezmę odpowiedzialność?
Warto wracać do tego narzędzia co jakiś czas i analizować swoją sytuację. Mam nadzieję, że było to przydatne i zainspirowało Was do działania ☺
 
Patrycja Smolik
Coach ACC ICF i doradca zawodowy
 
 
Zapisz się na newsletter, żeby być na bieżąco i otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!]]>

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *