Czy zastanawiasz się nad powrotem do pracy?
Czy chcesz zmienić zawód?
Może chcesz zmienić stanowisko?
Rozwinąć firmę?
Zwiększyć dochody?
Może marzysz o byciu… (tu wpisz właściwe słowo)
Jeżeli jesteś w takiej lub podobnej sytuacji, to, proszę, czytaj dalej. Być może, jeżeli się zaangażujesz, przybliży Cię to do miejsca, w którym chcesz być.
Dzisiaj mam dla Was ciekawą metodę zwaną analizą SWOT mającą swoje zastosowanie m.in. w marketingu, finansach i sprzedaży. Wykorzystywana jest nie tylko w odniesieniu do ludzi, można śmiało nią ocenić zarówno sytuację organizacji, jak i firmy, przedsiębiorstwa itp. Ideą tego narzędzia jest poznanie słabych i mocnych stron na tle istniejących szans i zagrożeń.
Sprawdza się ona również w obszarze rozwoju osobistego i na tym dzisiaj skupimy naszą uwagę. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, jednak dziś proponuję, by każda z nas przyjrzała się swojej osobie.
Przed przystąpieniem do tego ćwiczenia stwórz sobie komfortowe warunki – weź np. kubek ulubionego napoju, usiądź wygodnie w ulubionym fotelu i bądź szczera sama ze sobą, bo ta szczerość to krok do konstruktywnych zmian. Proszę, wykonaj tę analizę, gdy jesteś w dobrym nastroju i masz dla siebie choć trochę życzliwości. Pamiętaj też, że warto zapytać innych o to, jak Cię postrzegają, co dobrego w Tobie widzą, za co Cię cenią i podziwiają. Możesz być zaskoczona, jak jesteś postrzegana przez najbliższych, przyjaciół czy współpracowników i jak wiele dobrego mogą o Tobie powiedzieć.
Jeszcze raz wspomnę o szczerości. Każdy z nas ma mocne i słabe strony, a nasze podejście i dojrzałość w stosunku do nich są bardzo istotne. Udawanie, że ich nie ma i że słabe strony nas nie dotyczą raczej nic dobrego nie przyniesie. Tak naprawdę bardzo rzadko zastanawiamy się nad nimi. Jednak, jeśli jesteś ze sobą szczera, możesz lepiej poznać samą siebie i dzięki temu dowiedzieć się, gdzie powinnaś skierować swoją uwagę i energię, by zwiększyć swoje zasoby. A to już krok milowy do zmiany siebie, satysfakcjonujących sukcesów zawodowych, lepszych relacji.
Dobrze być świadomym swoich mocnych stron, przydaje się to m.in. w przypadku stawania przed nowymi wyzwaniami. Całkiem inaczej podchodzimy do nowych wyzwań, gdy mamy ze sobą dobry kontakt, jesteśmy świadomi swojej osoby i mamy ugruntowaną wiedzę na temat naszych zasobów.
TY I TWOJE UMIEJĘTNOŚCI
Analiza SWOT to akronim z języka angielskiego:
STRENGHTS – silne strony
WEAKNESSES – słabe strony
OPPORTUNITIES – szanse
THHREATS – zagrożenia
Jest to metoda szybkiej i skutecznej analizy wewnętrznego i zewnętrznego środowiska danego przedsiębiorstwa, projektu lub osoby i najczęściej jest używana do strategicznego planowania. Zarówno silne, jak i słabe strony dotyczą elementów, na które mamy wpływ – możemy rozwijać silne i pokonywać słabe strony, natomiast w przypadku szans i zagrożeń mówimy o czynnikach, które kształtują otaczającą nas rzeczywistość – nie mamy na nią wpływu. W przypadku analizy Twojej osoby będą to:
SILNE STRONY, czyli czynniki pozytywne, wspierające, na które masz wpływ, na przykład:
wykształcenie, umiejętności, kompetencje, wiedza, predyspozycje zawodowe.
Może to być dobra znajomość programów rachunkowych i komputera, obszerna wiedza ekonomiczna, umiejętność pracy w grupie i samodzielnie, bardzo dobra znajomość angielskiego, prawo jazdy, studia, warsztaty, szkolenia certyfikaty, dodatkowe uprawnienia, itp.
Pomocne mogą być pytania:
– Co potrafię dobrze robić?
– Na czym się znam?
– Co sprawia mi satysfakcję?
– Jakie posiadam zalety, umiejętności?
– Jakie są moje mocne strony?
– Czy je rozwijam?
Jeżeli chcesz, możesz zapytać innych o to, jak Cię odbierają, za co cenią, w czym według nich jesteś dobra.
SZANSE, czyli pozytywne czynniki kształtujące środowisko zewnętrzne, które pomogą odnieść Ci sukces np. duże zapotrzebowanie na ludzi z Twoim wykształceniem i umiejętnościami, nowe inwestycje w Twoim regionie, dynamiczny rozwój branży, w której pracujesz, możliwość nauczenia się czegoś, darmowe e-booki, dofinansowanie przez pracodawcę itp.
Możesz zadać sobie pytania:
– Co nowego pojawiło się wokół mnie, w moim mieście, regionie?
– Jakie szanse mogę jeszcze wykorzystać?
SŁABE STRONY, czyli zjawiska ograniczające dalszy rozwój i osiąganie sukcesów, np. brak: wiary w siebie, znajomości języków, programów, wykształcenia, ograniczające przekonania, obszary, w których potrzebujesz więcej wiedzy, doświadczenia, umiejętności, itp.
– W czym jestem słaba?
– Co wymaga douczenia?
– Gdzie potrzebuję więcej doświadczenia?
– Jakie są moje słabe strony?
– Która słaba cecha przeszkadza mi najbardziej?
– Co z nimi robię?
ZAGROŻENIA, czyli negatywne zjawiska pochodzące z Twojego otoczenia, na które nie masz wpływu. np.: zbyt duża liczba wykształconych osób, konkurencja, kryzys gospodarczy, zwolnienia grupowe, fuzje, przejęcia największych firm z Twojej branży (jeśli wiążą się z ograniczeniem miejsc pracy) itp.
– Jakie nowe wymagania stawia przede mną organizacja/firma?
– Jak moja sytuacja prezentuje się na tle konkurencji?
– Jakie przeszkody mogą stać się dla mnie pułapką?
– Jakie widzę zagrożenia?
Wypisz swoje mocne i słabe strony (czynniki, na które masz wpływ) oraz szanse i zagrożenia (zjawiska otaczającego nas środowiska, na które nie mamy wpływu). Potem zastanów się:
– Co chcesz wzmocnić?
– Co tak naprawdę lubisz robić?
– Nad czym jeszcze musisz popracować?
– Jakie zdolności i umiejętności chcesz rozwinąć?
– Jaki chcesz osiągnąć rezultat?
– Czy wiesz nad jakim obszarem powinnaś /chcesz popracować?
– Które słabości chcesz pokonać?
– Jakie umiejętności chcesz wzmocnić?
– Jakich zasobów warto używać?
– Kto może Ci pomóc?
– Jakich aktywności potrzebujesz więcej?
– Czego się boisz, co wstrzymuje Cię przed podjęciem kolejnego kroku lub decyzji?
– Czy szybko się poddajesz?
– Jak reagujesz na zmieniające się otoczenie?
– Jak komunikujesz swoje potrzeby?
– Jakiej wiedzy potrzebujesz?
– Jakich działań potrzebujesz więcej?
– Od czego potrzebujesz zacząć?
– Co jeszcze warto dodać?
Przyjrzyj się także swojemu otoczeniu i branży, w której chcesz pracować – czy z łatwością znajdziesz pracę za 5, 10, 15 lat?
Pamiętaj, że analiza SWOT przyniesie efekty tylko w przypadku Twojego zaangażowania i zainteresowania analizą, w postaci tego, co wypracujesz podczas pracy z tym narzędziem. Może być to pierwszy krok do przeprowadzenia zmiany. Wiesz już o sobie więcej, praca nad słabościami nie jest tak przerażająca w obliczu wiedzy o posiadanych zasobach, zaletach i umiejętnościach. Może dostrzegłaś szanse w nowych obszarach. Zdając sobie sprawę z zagrożeń, możesz łatwiej ominąć je lub zminimalizować.
Na koniec proponuję sformułować wnioski. Pomogą Ci w tym pytania, które możesz sobie zadać:
– Jak się czuję po wykonaniu analizy?
– Co mnie zaskoczyło?
– Czego się dowiedziałam o sobie? –
– Czego mnie to nauczyło?
– Czego dowiedziałam się o sobie?
– Co hamuje mój rozwój?
– Co dało mi do myślenia?
– Od czego zacznę już teraz? / Jaki będzie mój pierwszy krok?
– Jak zmieni się moje życie, jeśli zajmę się tymi obszarami?
– Czy uczę się na błędach?
– Za co wezmę odpowiedzialność?
Warto wracać do tego narzędzia co jakiś czas i analizować swoją sytuację. Mam nadzieję, że było to przydatne i zainspirowało Was do działania ☺
Patrycja Smolik
Coach ACC ICF i doradca zawodowy
Zapisz się na newsletter, żeby być na bieżąco i otrzymywać specjalne oferty dla subskrybentów!]]>